| Parameter | Specification |
| LED Model | 5050 RGB (full-color) |
| IC Model | SK6812, WS2812 |
| LED Strip Density | 60 LEDs per meter |
| LED Density | 3600 LEDs per square meter |
| Input Voltage | DC5V |
| Power Consumption | 1080W per square meter |
| Strip Quantity per m² | 60 meters per square meter (60 LEDs/m) |
| LED Feature | Full-color, built-in driver IC |
| Panel Size | 1000mm × 1000mm (60 LEDs × 60 strips) |
| Waterproof | Bare board (non-waterproof) |
| Unit price: | USD/square meter |
Flexible LED Strip Screen (DC5V, SK6812)
¥2,846.00
Factory Local Pickup/ Consult Customer ServiceThis is a flexible LED strip screen made of 5050 RGB LEDs with built-in SK6812/WS2812 IC.
- Specs: 60 LEDs per meter, 3600 LEDs per square meter (1000mm×1000mm), DC5V input, 1080W per square meter, non-waterproof (bare board).
- Features: High brightness, individually addressable full-color dynamic effects, and flexible installation to fit curved or irregular surfaces.
- Applications: Ideal for large-scale architectural lighting, curved LED displays, stage backdrops, and creative installations where rigid screens cannot be used.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.